13211
24/06/2017, 05:08

"Bu tecavüz değil nefret suçudur"

Yavuz ATALAY - WASHINGTON, AKŞAM GAZETESİ lllll 

Cami yolunda Torres’in saldırısına uğrayan Hassanen, tecavüze uğrayıp dövülerek öldürüldü. Polis ‘Olay nefret suçu değildir’ dese de ABD’li hukukçular tam tersini savundu.

 

Yavuz ATALAY

ABD’de Nabra Hassanen (17), iftar sonrası arkadaşlarıyla birlikte camiye giderken arabadaki 5 kişinin sözlü tacizine uğradı. Araçtan inen El Salvadorlu Martinez Torres (22) küçük kızı dövdü. Sonrada ıssız bir yere götürdü.  

ÖNCESİ İSLAMA HAKARET 

AKŞAM’ın birinci elden ulaştığı bilgilere göre; başörtülü olduğu için şiddete uğrayan Hassanen, Torres tarafından tecavüze de uğradı. Sonra da Torres, beyzbol sopasıyla kızı öldürdü. Polisin, “Olay nefret suçu değil” demesi tepkilere ve soru işaretlerine yol açtı. AKŞAM’ın sorularını yanıtlayan ABD’li hukukçular, “Kızın, katille ilgisinin olmaması, katilin cinayet öncesinde İslam’a hakaret etmesi nefret suçunun ta kendisidir” ifadelerini kullandılar. 

MÜSLÜMANLARA KORUMA TALİMATI

AKŞAM’ın edindiği bilgilere göre, ABD Polis Departmanı Polislere "Müslümanları koruyun ve Müslümanlara karşı yapılacak olan saldırıları engelleyin" talimatı verdi.

TRUMP NEDEN TWEET ATMADI

Twiter'ı sürekli kullanan ve neredeyse her konuda tweet atan ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD'de işlenen bu nefret suçuyla ilgili olarak tweet atmaması eleştirildi. Katledilen küçük kızın arkadaşları, "ABD'de yaşarken korkmak istemiyoruz. Korkmadan yaşamak istiyoruz ancak bir Müslüman olarak korkuyoruz. Bu olay birgün bizim başımıza da gelebilir endişesiyle yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

http://www.aksam.com.tr/dunya/bu-tecavuz-degil-nefret-sucudur/haber-636625

 

Diğer Yazılar

Tüm Yazılar...