13211
16/07/2019, 02:07

PKK'ya köşe açan WP El Kaide sorusuna sustu

ABD’de de aranan PKK'lı terörist Cemil Bayık’ın yazısını yayımlayan Washington Post, Akşam muhabirinin “El Kaide’ye de köşe açar mısınız?” sorusunu yanıtsız bıraktı.

YAVUZ ATALAY

ABD’nin ve dünyanın önde gelen ana akım medya gazetelerinden Washington Post, geçtiğimiz günlerde bir skandala imza atarak, terör örgütü PKK’nın elebaşılarından Cemil Bayık’ın yazısına açık görüş sayfasında yer verdi. AKŞAM, olayın perde arkasını araştırdı ve yazının yayımlanmasını onaylayan Washington Post editörüne ulaştı. AKŞAM’ın, özetle, “PKK terör örgütü üyesinin yazısını yayımladığın gibi El-Kaide terör örgütü üyesinin yazısını da yayımlar mısın?” sorusuna cevap vermeyen Washington Post Kıdemli Global Görüş Editörü Eli Lopez, terörist elebaşısı Cemil Bayık’ı, “Public Figure” yani halk figürü olarak tanımladı. 

SKANDAL BENZETME 

"Biz Erdoğan’ın da yazılarını bir iki kez yayımladık” şeklinde bir ifade kullanarak, terörist ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aynı kefeye koyup bir başka skandala imza attı. Lopez, yazıyı yayımlama kararının arkasında olduğunu savundu. 2010 yılında ABD’de yüksek mahkeme, terör örgütlerinin şiddet içermeyen eylemlerine ilişkin dahi olsa çalışma yapmanın onları meşrulaştırma anlamına geldiğini ifade eden bir karar almıştı.

https://www.aksam.com.tr/dunya/pkkya-kose-acan-wp-el-kaide-sorusuna-sustu/haber-988944


 

Diğer Yazılar

Tüm Yazılar...